Peregrynacja symboli Światowych Dni Młodzieży w Koluszkach

Krzyż, który od roku 1984 pielgrzymuje po kolejnych „stacjach” Światowych Dni Młodzieży, w drodze do Krakowa, wędrując obecnie po parafiach łódzkiej archidiecezji, w ubiegły poniedziałek, 5 października 2015 roku, „zatrzymał” się w Koluszkach. Podarowanemu młodzieży przez Jana Pawła II na zakończenie Świętego Roku Odkupienia, Krzyżowi „ towarzyszy” od roku 2000 kopia ikony Matki Bożej, nazywanej „Ocaleniem Ludu Rzymskiego”- Salus Populi Romani. Oryginał ikony znajduje się w bazylice większej Santa Maria Maggiore w Rzymie.
Wokół symboli Światowych Dni Młodzieży zgromadzili się mieszkańcy Koluszek wraz z kapłanami, a także goście z parafii należących do naszego dekanatu. Ceremonia powitania Krzyża i Ikony Madonny, której przewodniczył dziekan i proboszcz parafii pw. Niepokalanego Poczęcia N.M.P w Koluszkach, ksiądz Krzysztof Nowak, nawiązywała do rytu liturgii pasyjnej w Wielki Piątek. Po „przyjęciu” Krzyża, został On w procesji wprowadzony do kościoła Niepokalanego Poczęcia N.M.P. Zebrani na modlitewnym czuwaniu oddali cześć Chrystusowi, w znaku Jego Krzyża. W godzinach wieczornych, Krzyż i Ikona Madonny Salus Populi Romani w specjalnym samochodzie zostały przewiezione do następnych parafii łódzkiej archidiecezji.
Symbole te będą w roku przyszłym obecne podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie na spotkaniu z papieżem Franciszkiem. Warto przypomnieć, że duży, drewniany Krzyż ŚDM „gości” w Polsce po raz drugi. Wcześniej towarzyszył modlitewnemu czuwaniu na Jasnej Górze w sierpniu 1991 roku, podczas VI Światowych Dni Młodzieży z Janem Pawłem II.
Kustosz symboli ŚDM, pielgrzymujących aktualnie po łódzkiej archidiecezji, ksiądz dr Przemysław Góra, duszpasterz młodzieży z łódzkiej katedry, mówił o wyjątkowości znaku tego konkretnego Krzyża, z uwagi na fakt, że dotykały Go miliony rąk na całym świecie i patrzyły na Niego rzesze oczu. –Jako chrześcijanie mamy obowiązek, aby uczynić z tego Znaku wiary swoiste logo naszego życia- stwierdził ksiądz Góra. Jego zdaniem Krzyż, podobnie jak tajemnice różańcowe, ma ogromne znaczenie w życiu ludzi wierzących. W kontekście tego znaku przeplatają się nieustannie radość, cierpienie i światłość, do której człowiek wznosi się zawsze, ilekroć wstaje z mroku grzechów. – Krzyż jest nam dany po to, aby zmieniać swoje życie. Jako chrześcijanie mamy obowiązek w taki sposób żyć i emanować słowem, gestem i uśmiechem, aby inni przemieniali się i stawali się także lepszymi- uznał kustosz Krzyża. Dziś trudno jest mówić o cierpieniu, bo świat chce nam pokazać tylko to, co modne. -Człowiek zadaje sobie wiele pytań o sens życia i cierpienia. Odpowiedzi na te pytania można znaleźć jedynie w cieniu Krzyża. To największy znak miłości Boga do człowieka, jak powiedział kiedyś Jan Paweł II-przypomniał ksiądz Przemysław Góra. Czego możemy spodziewać się w Krakowie po Ojcu Świętym ? Duszpasterz z łódzkiej archikatedry i jednocześnie jeden z koordynatorów Światowych Dni Młodzieży w Krakowie: „Myślę, że papież Franciszek powie nam to, co już nakreślił w Rio de Janeiro: „ Idźcie bez lęku, aby służyć. Idźcie, to znaczy nie stójcie. Bądźcie odważni. Do was należy przyszłość i świat. Stawiajcie sobie wymagania. Odkryjmy na nowo miejsce w życiu. Trzeba być odważnym, aby umieć dzielić się z innymi, jak chlebem, bo przełamany chleb jest zawsze darem i znakiem, które zaspokoi pragnienie”. Papież, tak uważam, oczekuje od nas, abyśmy na nowo odkryli miejsce we wspólnocie, jedni dla drugich”.
Zbigniew Komorowski, “Tydzień w Koluszkach”

image_pdfimage_print