Otwarcie dworca Łódź Fabryczna

Tytuł nieco prowokacyjny, bo na odjazd pierwszego składu pociągu z „Fabrycznego” musimy jeszcze poczekać, ale dzień ten jest już coraz bliżej.

Największa inwestycja kolejowa w Polsce (wartość kontraktu brutto to: 1,75 mld złotych) i jedna z największych ( po dworcu kolejowym w Wiedniu i Berlinie) w Europie pomału ale zdecydowanie zbliża się ku końcowi. Wszystko wskazuje na to, jak zapewnia nas rzecznik PKP PLK, że pierwsze pociągi ruszą na szlak wraz z początkiem nowego-zimowego rozkładu jazdy, czyli 11 grudnia 2016 roku. Inwestycja pomiędzy ulicami Składową, Kilińskiego i Nowotargową w Łodzi, której zakończenie kilkakrotnie przedłużano ( co  wynikało z wielu złożonych i niespodziewanych przeszkód), nareszcie będzie miała swój finał. Dziennikarz TwK, który teren budowy oglądał już trzeci raz, i za każdym razem mógł podziwiać postępy w pracach, zapewnia, że po otwarciu dworca kolejowego, pasażerowie będą pod dużym wrażeniem. Jeśli nie stanie się nic niespodziewanego, wszystko wskazuje na koniec sierpnia, jako datę zakończenia robót. Na pierwszą podróż z Koluszek na „Fabryczny” przyjdzie nam jednak jeszcze poczekać kilka miesięcy. Od września do grudnia po nowym torowisku i w obrębie stacji Łódź Fabryczna odbywać się będą jazdy testowe, sprawdzające stan wykonanych robót. Dopiero po tym czasie w trasę wyruszy pierwszy skład pociągu z pasażerami.

-Na bieżąco monitorujemy największą kolejową inwestycję punktową w Polsce. Bardzo ważny będzie etap odbiorów. Łódź Fabryczna to przedsięwzięcie o bardzo dużym znaczeniu komunikacyjnym nie tylko dla Łodzi. Wraz z przygotowywanym podziemnym połączeniem do stacji  Łódź Kaliska stworzy nowe możliwości komunikacji dalekobieżnej i aglomeracyjnej – mówi Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Łódź Fabryczna będzie jedną z wizytówek miasta i regionu łódzkiego. Nowy dworzec i tunel wpisują się w ogromny program przebudowy i modernizacji miasta, uwalniają duże obszary inwestycyjne w centrum oraz zwiększają rolę kolei w ruchu aglomeracyjnym i wojewódzkim. Kluczowe dla samorządu i całego regionu jest kontynuowanie przez PKP PLK budowy tunelu średnicowego z nowymi stacjami: Łódź Centrum i Łódź Manufaktura. Dzięki tym zmianom Łódzka Kolej Aglomeracyjna będzie dążyć do stworzenia drugiego po Warszawie systemu kolei podziemnej z trzema stacjami w sercu miasta. Będziemy intensywnie wspierać PLK w szybkim i terminowym odbiorze całej inwestycji – mówi Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego.

Nowoczesny dworzec Łódź Fabryczna  to trzypoziomowy obiekt, który będzie przyjazny podróżnym, także osobom niepełnosprawnym.

Wygodne poruszanie się pomiędzy trzema poziomami obiektu zapewnią 16 par schodów  ruchomych, 4 pary chodników ruchomych  oraz 10 wind  ogólnodostępnych i 5 technicznych, wszystkie są opisane alfabetem Braille’a. Dodatkowo system płytek prowadzących wskazuje drogi m.in. do peronów, kas biletowych, wejścia/wyjścia. Na krawędziach peronowych zastosowane zostaną płyty wskaźnikowe, które ostrzegą i poinformują osoby niewidome o zmianie kierunku trasy – powiedział nam rzecznik PKP PLK Mirosław Siemieniec.

W obiekcie przewidziano także kasy i toalety dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Ponadto w zakresie urządzeń teletechnicznych przewiduje się budowę dźwiękowego systemu ostrzegawczego (DSO) zlokalizowanego na dworcu i w tunelu. System umożliwia nadawanie niezależnych komunikatów informacyjnych, również w sytuacji zagrożenia pożarem.

Zarządca infrastruktury wspólnie z przewoźnikami wypracował docelowy model ruchu pociągów. Według planów dworzec kolejowy Łódź Fabryczna od grudnia obsługiwać będzie ponad 117 pociągów w ciągu doby, w tym: 28 pociągów ŁKA, 41 pociągów PKP Intercity, 48 pociągów Przewozy Regionalne- dowiedzieliśmy się w biurze prasowym Polskich Linii Kolejowych.

O komentarz poprosiliśmy także rzecznika budowy dworca Łódź Fabryczna, Katarzynę Rumowską.

Budowa jest w fazie wykończeniowej. Trwają prace przy montażu okładzin ściennych i sufitowych, słupów pomiędzy peronami, a także sufitów podwieszanych. Kończą się prace przy montażu trakcji kolejowej. Wkrótce rozpoczną się zapowiadane próby testowe pociągów. W środku obiektu trwają również prace porządkowe: czyszczenie posadzek, szyb, glazury w pomieszczeniach sanitarnych – powiedziała naszej gazecie Katarzyna Rumowska, rzecznik prasowy Generalnego Wykonawcy, Konsorcjum Torpol- Astaldi- Intercor- PBDiM, budowy dworca Łódź Fabryczna.

Na zewnątrz obiektu kończą się roboty przy budowie węzła drogowego Nowotargowa i torowiska w okolicy ulic Składowa /POW. Inwestycje tak wielofunkcyjne, jak Dworzec Łódź Fabryczna, generują nową sieć połączeń komunikacji miejskiej. Przy łódzkim projekcie powstaje siatka połączeń tramwajowo-autobusowych, która umożliwi pasażerom szybki dostęp do obiektu i ułatwi zmianę środka lokomocji. – Trwa budowa infrastruktury w tym zakresie. Jej głównymi elementami są ulice (Nowowęglowa i Nowotargowa z systemem ramp i wiaduktów), a także torowiska tramwajowe. Istotny będzie również węzeł przesiadkowy (przystanek) zlokalizowany na wysokości ul. POW. Powstają tu cztery 65-metrowe perony dla tramwajów i autobusów. Na jednym takim peronie jednocześnie będą mogły zatrzymać się dwa tramwaje, jeden za drugim. Perony będą zadaszone 30-metrowymi wiatami. Przystanek, jak cały Dworzec, będzie dostosowany dla osób niepełnosprawnych (znajdą się tu m.in. m.in. znaczniki krawędzi i ścieżki doprowadzające) – powiedziała Katarzyna Rumowska.

Dla jak najlepszej obsługi podróżnych przewidziano blisko 1600 m² powierzchni komercyjnej. Klienci kolei znajdą tam m.in.: punkty gastronomiczne i usługowe, kioski, pocztę, kantor wymiany walut. Stanie się tak na szeroką skalę dopiero po 5 latach eksploatacji dworca, jak nam powiedziała Katarzyna Rumowska, rzecznik budowy dworca.

Dworzec Łódź Fabryczna w liczbach

Całkowita powierzchnia płyty w obszarze stacji i parkingu będzie miała ok. 65 tys. metrów kwadratowych, co odpowiada wielkości 6 pełnowymiarowych boisk piłkarskich.

Trzypoziomowy dworzec będzie kluczowym elementem Nowego Centrum Łodzi. Na drugim poziomie, ulokowanym 16,5 m pod ziemią, znajdzie się stacja kolejowa z czterema peronami i ośmioma torami. Na pierwszym poziomie, 8 m pod ziemią, znajdzie się dworzec kolejowy z poczekalnią i kasami. Na podstawie informacji od przewoźników planujemy, że kasy biletowe wraz z zapleczem zajmą ponad 420 m². Komfort obsługi zapewni podróżnym m.in. 16 par  schodów ruchomych, 4 pary chodników ruchomych, windy oraz 9 tysięcy lamp. Planowane jest ponad 100 składów w ciągu doby – więcej niż na starym dworcu.

ponad 340 km kabli,

– ponad 9 tys. opraw oświetleniowych, w tym najnowszych typu LED,

– 10 tys. metrów balustrad,

– 12 km torów i sieci trakcyjnej,

-ok. 750 tys. m³ betonu, (trzy razy więcej niż np. przy Stadionie Narodowym),

– ponad 20 tys. m² okładzin na ścianach,

– ponad 4 tys. m² ścian szklanych,

– ponad 37 tys. m² sufitów podwieszanych,

-od początku istnienia budowy wydano prawie 10 000 przepustek dla pracowników.

image_pdfimage_print