Nowatorski pomysł na budowę dróg?

Władze miasta pracują nad nowym projektem, który ma umożliwić przebudowę dróg na os. Łódzkim I. Całkowitą nowością jest forma w jakiej inwestycja miałaby być realizowana. W grę wchodzi bowiem tzw. partnerstwo publiczno-prywatne. – Obecnie przygotowujemy przepisy prawne, a w ciągu najbliższych miesięcy będziemy starać się znaleźć firmę, która za własne pieniądze podejmie się budowy nowych dróg na całym osiedlu. Następnie firmie tej na okres 10 lat zlecimy prace związane z utrzymaniem powyższych dróg (odśnieżanie, sprzątanie). W tym samym czasie jako gmina, co roku będziemy płacić powyższemu inwestorowi określoną z góry stawkę, która po skumulowaniu w 10-letnim okresie pokryje koszty związane z budową i utrzymaniem dróg. Będzie to zatem swego rodzaju forma budowy dróg w rozłożeniu na raty. Po 10 latach wybudowane drogi przejdą na utrzymanie gminy – wyjaśnia Mateusz Karwowski, doradca burmistrza ds. inwestycji.

Jeżeli pomysł mówiąc kolokwialnie „wypali”, prace na osiedlu mogłyby rozpocząć się już na wiosnę przyszłego roku. Sukces otwierałby również możliwość wykorzystywania powyższej formy prawnej do budowy innych dróg na terenie Gminy Koluszki. Oznaczałoby to niezwykłe przyśpieszenie w modernizacji i przebudowie ciągów komunikacyjnych. W przypadku fiaska projektu, władze miasta będą musiały podejść na nowo do przeliczenia budżetu inwestycji i podjąć się budowy dróg na os. Łódzkim I tradycyjnym sposobem, z podziałem na etapy czasowe.

UWAGA: W związku z tworzeniem powyższego projektu, mieszkańcy osiedla mogą spodziewać się niebawem wizyt projektantów, w celu uzgodnienia wjazdów na posesje. Ulice objęte przebudową: Zwycięstwa, Gwardii Ludowej, Buczka, Hanki Sawickiej, Zubrzyckiego, Hubala, Krasickiego. Al. ZHP, Gagarina, Powstańców Wielkopolskich, Al. Komuny Paryskiej, Plac Obrońców Warszawy, Łódzka.

image_pdfimage_print