Noc Nietoperzy w Lisowicach

W ubiegłą sobotę na terenie ośrodka rekreacyjno-wypoczynkowego w Lisowicach odbyła się interesująca prezentacja dotycząca występowania w przyrodzie i w naszej okolicy nietoperzy, która poprowadził Janusz Hejduk z Uniwersytetu łódzkiego.

Te jedyne latające ssaki występują na świecie w liczbie 1300 gatunków, w Europie jest to około 40 gatunków a w naszym kraju 27 gatunków. Wszystkie nietoperze są pod ścisłą ochroną. Mimo, że w kulturze i literaturze pięknej symbolicznie uosabiają świat tajemniczy i demoniczny, w rzeczywistości są  to bardzo pożyteczne zwierzęta. Większość z nich, 75% żywi się owadami. Największe osobniki ważą 1500 gram, a rozpiętość ich skrzydeł wynosi 170  cm. Najmniejsze zaś to odpowiednio 2,5 grama i około 12 cm. Rozpiętości skrzydeł. Niektóre z tych latających ssaków można spotkać także w lasach naszej gminy. Nie tylko zresztą w Lasowicach czy na „Czarnej Drodze”, bo jakiś czas temu jeden z nich zawitał w drzwiach…naszej redakcji przy ulicy Teatralnej. Największa różnorodność gatunków tych ssaków występuje w krajach tropikalnych. Przychodzą na świat w okresie od kwietnia do lipca ale zwykle samica wydaje na świat jedno młode rocznie. Mimo, że większość z nich żyje nie dłużej niż jedną dekadę, niektóre potrafią dożyć nawet do 30-40 lat. To ssaki, którym takie zagrożenia jak Covid19 są raczej niegroźne, bo zwierzęta te są odporne na wirusy i infekcje. Mało tego, znane są przypadki samouleczenia złamań kości podczas hibernacji.

Niestety, nietoperze są nierzadko narażone na śmierć lub okaleczenia nie tylko w wyniku złej woli, lecz także w czasie takich działań człowieka jak chociażby rozbiórka starej architektury drewnianej lub chemicznego skażenia środowiska. Ciekawostką jest, że wśród licznych i znanych od lat gatunków nietoperzy, naukowcy wciąż odkrywają nowe i dotąd nieznane.

image_pdfimage_print