Mieszkaniec Gałkowa wywalczył tytuł Mistrza Świata w Karate

Aż 6 medali przywieźli mieszkańcy Gminy Koluszki z Mistrzostw Świata Karate, które odbyły się w ubiegłym tygodniu w Bydgoszczy. Spośród nich, aż dwa cenne krążki powędrowały do jednej rodziny z Gałkowa Dużego. Złoty medal, a zarazem tytuł Mistrza Świata w młodzikach (12-13 lat) wywalczył Michał Bankowski – uczeń I klasy gałkowskiego gimnazjum. Z kolei srebro zdobył jego młodszy brat Mateusz, uczeń II klasy szkoły podstawowej.  Kolejne srebrne medale dorzucili: Katarzyna Kalinowska, Weronika Durańska oraz Damian Suligorski, a brąz Łukasz Pająk.

Wszyscy powyżsi zawodnicy na co dzień trenują w Brzezinach oraz w Łodzi w Klubie HARASUTO. Trenerem zawodników jest trener reprezentacji Janusz Harast, posiadacz stopnia 8 Dan.

– Zawodnicy klubu Harasuto to młodość poparta prawidłowym rozwojem szkoleniowym, opartym o opracowany przeze mnie autorski program rozwoju młodych zawodników – wyjawia przyczynę doskonałych wyników trener Harasat..

Walki karate są widowiskową sztuką walki, ponieważ oprócz rąk ciosy zadaje się również nogami. Najwyżej punktowane są techniki nożne wyprowadzane na głowę. Zawodnicy podczas walki używają ochraniaczy.

– Moją  najefektywniejszą techniką jest  kizami-cuki, czyli uderzenie na twarz z przedniej ręki i vazari, czyli uderzenie nogą na plecy przeciwnika. Są to bardzo szybkie i mocne uderzenia – wyjawia  Michał Bankowski, który by wywalczyć mistrzowski tytuł w swojej kategorii wiekowej, poświęcił 7 lat na treningach.

Na tegoroczne VII Mistrzostwa Świata Karate przyjechało ponad 1000 zawodników z 37 krajów. Patronat nad imprezą objęło Ministerstwo Sportu oraz Ambasada Japonii, a współorganizatorem zawodów był klub Harasuto. Po raz pierwszy w naszym kraju rozegrane zostały również konkurencje dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach .

image_pdfimage_print