Mieszkanie Plus

Gmina Koluszki zgłosiła swój akces do rządowego programu „Mieszkanie Plus”. Jako gmina dysponujemy odpowiednimi terenami. Decyzja o tym czy w Koluszkach pobudujemy bloki, nie leży jednak tylko w gestii samorządu.

Głównym filarem programu „Mieszkanie Plus” będzie Narodowy Fundusz Mieszkaniowy, do którego mają trafić grunty Skarbu Państwa, w tym grunty gminne. Będzie także możliwość budowy mieszkań na gruntach prywatnych.

Uzupełnieniem programu oraz jego drugim filarem będzie zwiększenie rządowego wsparcia dla społecznego budownictwa czynszowego. Samorządy będą mogły wnioskować o dofinansowanie w wysokości od 35 do 55% kosztów budowy mieszkań komunalnych. Co więcej, samorządy, spółki gminne i towarzystwa budownictwa społecznego mogą także ubiegać się o preferencyjne kredyty w Banku Gospodarstwa Krajowego na budowę społecznych mieszkań czynszowych.

Nowym instrumentem wsparcia będzie dotacja dla gmin (20% kosztów inwestycji), które wspólnie z inwestorami będą budowały mieszkania o określonym niskim czynszu. Instrument będzie szeroko dostępny m.in. dla towarzystw budownictwa społecznego, spółdzielni mieszkaniowych, ale również deweloperów.

Trzecim filarem programu Mieszkanie Plus będą indywidualne konta mieszkaniowe, które stworzą możliwość oszczędzania na własną nieruchomość. Rząd miałby do odłożonych środków dokładać specjalną premię, na którą środki miałyby pochodzić z wygaszanego programu „Mieszkanie dla Młodych. Na kontach mieszkaniowych, będzie można oszczędzać minimalnie przez 5 lat. Ustawa w tym zakresie miałaby zostać wprowadzona w 2017 roku. W 2018 rozpoczęłoby się oszczędzanie, a od 2019 roku byłby pierwsze wypłaty premii. Pieniądze zgromadzone na kontach będzie można wydać na dowolny cel mieszkaniowy.

image_pdfimage_print