Miejski żłobek ma powstać do końca roku

Według zapewnień wykonawcy, dotrzymany zostanie pierwotny termin wybudowania miejskiego żłobka przy ul. Żwirki w Koluszkach. Przypomnijmy, że żłobek ma zostać uruchomiony 1 tycznia 2018 r. Wzniesiony już został cały szkielet budynku. Wstawione zostały także okna. Jako ciekawostkę dodajmy, że wnętrze budynku zostanie bogato przyozdobione rysunkami, oczywiście w tonacji kolorystycznej dopasowanej do wieku najmłodszych dzieci. Autorem projektu jest mieszkaniec naszej gminy, a zarazem wykładowca na łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Odpowiednia wizualizacja pojawi się także na zewnętrznych murach budynku. Podtrzymanie styczniowej daty uruchomienia żłobka sprawia, że z początkiem grudnia musi rozpocząć się nabór dzieci. Zasady odpłatności i umieszczania dzieci w żłobku mają zatem zostać uchwalone podczas listopadowej sesji Rady Miejskiej w Koluszkach.

Pytania i wątpliwości

Wraz z budową żłobka pojawiło się również kilka pytań pod adresem przyjętych rozwiązań. Pierwsze pytanie dotyczy miejsca lokalizacji. Zdaniem urzędników, obecny plan zagospodarowania przestrzennego szybką budowę tego rodzaju obiektu umożliwiał w zasadzie tylko w tym miejscu. Poza tym władzom miasta zależało na tym, by w mieście stworzyć swoisty kompleks oświatowy, złożony z przedszkola i żłobka. Tego rodzaju rozwiązanie ma ułatwić życie rodzicom, którzy nie będą musieli rozwozić swoich dzieci po różnych lokalizacjach. Młodsze dziecko pójdzie do żłobka, starsze trafi do przedszkola tuż obok. Sąsiedztwo tych dwóch placówek zapobiegnie także konieczności powielania zaplecza gospodarczego. Żłobek zostanie bowiem wyposażony w kuchnię, która obsługiwać będzie także przedszkole. Choć obecnie obydwa budynki stoją w niewielkiej odległości od siebie, w przyszłości myśli się o dobudowaniu łącznika. Temu celowi zostało również podporządkowane takie a nie inne umiejscowienie żłobka czyli niejako plecami względem przedszkola. W tym miejscu żłobka znajduje się bowiem kuchnia i ewentualne miejsce na dobudówkę łącznika. Mieszkańcy dopytują również, o przyczynę wycinki drzew z terenu po starym placu zabaw przy przedszkolu. Ich zdaniem drzewa zostały wycięte, ponieważ żłobek nie mieścił się na działce. Władze miasta wyjaśniają zatem, że dyrekcja przedszkola o wycinkę drzew wystąpiła dużo wcześniej, niż w ogóle zapadła decyzja o budowie żłobka. Prośba dyrekcji o wycinkę wynikała z troski o bezpieczeństwo bawiących się na placu zabaw dzieci. Drzewa były już bowiem wiekowe i podatne na łamliwość. A obecne wichury, które co jakiś czas przetaczają się przez nasz teren, chyba jedynie potwierdzają, że powyższa decyzja była mocno przemyślana.

Funkcjonowanie żłobka

Nowy obiekt pomieści 64 dzieci. Czuwać nad nimi będzie 8 opiekunów oraz pielęgniarka lub położna. Dzieci zostaną podzielone na 4 grupy. Każda sala wyposażona zostanie w oddzielne sypialnie. Pod koniec grudnia zorganizowany zostanie dzień otwarty, w trakcie którego mieszkańcy będą mogli zapoznać się z warunkami i standardem placówki. W pierwszych tygodniach listopada ogłoszony zostanie również konkurs na dyrektora żłobka. Dodajmy, że żłobek będzie czynny przez cały rok (bez przerwy na wakacje) w godz. 7.00-17.00. Jeśli chodzi o nowy plac zabaw zaprojektowany wspólnie dla żłobka i przedszkola, pojawi się on po zakończeniu bieżącej inwestycji.

image_pdfimage_print