Koszmar na drogach gruntowych

Wraz z jesiennymi opadami deszczu dał o sobie znać katastrofalny stan dróg gruntowych. Co prawda
służby drogowe starają się na bieżąco równać drogi i podsypywać szlaką, ale ogrom zadania przekracza możliwości gminy.

– Do utrzymania mamy 200 km dróg gruntowych. Staramy się robić co w naszej mocy. Rocznie na ten cel przeznaczamy kilkaset tysięcy zł. Utwardzamy średnio po ok. 10 km dróg, co wydaje się niezłym tempem. Niestety, jest to wciąż niewystarczające. Serdecznie za to przepraszamy i prosimy o wyrozumiałość. Nie wynika to z naszej złej woli, po prostu przegrywamy z rzeczywistością – tłumaczy Mateusz Karwowski, doradca burmistrza ds. inwestycji.

Poza obszarami wiejskimi, z tego rodzaju problemem zmaga się również miasto. W Koluszkach sytuacja najgorzej kształtuje się na os. Łódzkim II, gdzie skutki jesiennych opadów i rozmywania gruntu potęgują dodatkowo prace kanalizacyjne. Drogi są rozjeżdżone, toną w błocie, a namokła nawierzchnia w śladzie kanalizacji zapada się pod kołami samochodów. Wszechobecne doły wypełnione wodą stają się wręcz pułapkami dla przejeżdżających samochodów.

Obecnie budowa kanalizacji dobiega już końca, i rozpoczęło się odtwarzanie nawierzchni dróg. Za ich porządkowanie odpowiedzialny jest wykonawca kanalizacji, który zobowiązał się do przywrócenia funkcjonalności dróg osiedlowych do 15 grudnia. Niestety, odtwarzanie nawierzchni nie wszędzie przebiega bezproblemowo. W środę wykonawca próbował wysypać szlakę na ul. Lipowej w Żakowicach. Zdaniem Urzędu Miejskiego mieszkańcy powyższej ulicy oprotestowali akcję, twierdząc, że nie życzą sobie szlaki na ich drodze. Z kolei to co nie spodobało się mieszkańcom ulicy Lipowej, zupełnie nie przeszkadza mieszkańcom ulicy obok.

Na pocieszenie możemy dodać, że w budżecie gminy na rok 2016, zabezpieczone zostały środki na przygotowanie kompletnej dokumentacji projektowej i uzyskanie pozwoleń na budowę dróg na osiedlu Łódzkim II. Jeżeli gminie uda się znaleźć środki zewnętrzne na sfinansowanie zadania, być może prace rozpoczną się jeszcze w 2016 r. Gmina ma również pewien pomysł na przyśpieszenie budowy dróg na powyższym osiedlu. Wiąże się on z uruchomieniem partnerstwa publiczno-prywatnego. Obecnie pomysł ten analizowany jest przez prawników.

image_pdfimage_print