„Jedynka” druga w ogólnopolskim konkursie programu Badacz Wody

W poniedziałek 12.09.2016 w Wielkiej Oficynie Podchorążówka na terenie Łazienek Królewskich odbył się finał corocznego programu Badacz Wody. Gimnazjum nr 1 w Koluszkach, jako jedna z pięciu szkół, została laureatem tego międzynarodowego programu i otrzymała zaproszenie na galę finałową. W tegorocznej edycji programu wzięło udział 140 szkół z całej Polski, 50 wykonało zadania projektowe, tylko 18 z nich przygotowało Festiwal Wody, czyli święto dla całej społeczności szkolnej dotyczące problemu oszczędzania wody. Z grona 18 najbardziej aktywnych szkół jury na podstawie przesłanych relacji, zdjęć i zgromadzonych w programie punktów wyłoniło 5 finalistów.

Wszyscy finaliści udowodnili, że ich praca i zaangażowanie nie poszły na marne. Wystąpienia grup projektowych były ciekawe i potwierdziły, że te szkoły zasłużyły na tytuł laureata, rywalizacja była bardzo zaciekła a poziom wyrównany. Gimnazjaliści z Jedynki, którzy zajęli ostatecznie 2 miejsce w kraju, przygotowali zabawny film prezentujący ich liczne działania w projekcie, piękne postery z opisem najciekawszych wydarzeń, dwie eko-piosenki oraz rozbudowaną prezentację multimedialną. W trakcie realizacji projektu przeprowadzili wiele zadań, m.in.: badali wodę z kranów oraz w rzece Mrodze, obliczali zużycie wody w szkole i nanosili na plan budynku miejsca, tzw. największej straty wody, przygotowali pokaz mody ekologicznej, przeprowadzili konkurs na komiks „Z życia kropli wody”, wzięli udział w wideotransmisji z polarnej stacji badawczej Arctowskiego, zbierali makulaturę i plastikowe nakrętki, sami napisali piosenkę o wodzie i ją nagrali, przygotowali wodne warsztaty i konkurs przyrodniczy „Cudze chwalicie, swego nie znacie”. Każdy miesiąc obfitował w nowe działania, łącznie uczniowie zdobyli prawie 4000 punktów i przyczynili się swoją postawą do zaoszczędzenia dużej ilości wody.

Po zakończeniu oficjalnej części gali wszyscy laureaci mogli zwiedzić Łazienki Królewskie, wymienić się pomysłami na nowe akcje oraz zjeść wspólnie uroczysty obiad. Na zakończenie spotkania organizatorzy, Fundacja GAP Polska, przygotowali przepyszny tort z logo projektu. Nasi młodzi ekolodzy z grupy Eko-badacze, zachęceni sukcesem, planują nadal uczestniczyć w tym inspirującym edukacyjnym projekcie i realizować kolejne misje. Życzymy im dalszych sukcesów.

image_pdfimage_print