IV Międzyszkolny Konkurs Matematyczno-Informatyczny InfoM@t

Już po raz czwarty uczniowie szkół podstawowych mogli rywalizować w organizowanym przez Gimnazjum nr 1 w Koluszkach Międzyszkolnym Konkursie Matematyczno-Informatycznym InfoM@t 2017. W dniu 2 czerwca 2017 r. na auli szkoły odbyło się uroczyste podsumowanie tegorocznych zmagań z matematyką i informatyką.

Tradycyjnie organizatorami konkursu byli nauczyciele matematyki i informatyki Gimnazjum nr 1 w Koluszkach, członkowie Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Edukacyjnych „WEKTOR”. W tym roku na zaproszenie koluszkowskiej „JEDYNKI” odpowiedziały szkoły podstawowe z gmin: Koluszki, Brzeziny, Rogów, Budziszewice, Głuchów i Tomaszowa Maz.

            W I rundzie konkursowej, która odbyła się 22 maja 2017 r.  i polegała na rozwiązywaniu na platformie internetowej testu matematyczno-informatycznego, brało udział 89 uczniów. Zadaniem tej rundy było wyłonienie po 2 najlepszych uczniów z danej szkoły, którzy spotkali się w Gimnazjum nr 1 w Koluszkach w dniu 30 maja 2017 r. i walczyli o miano najlepszej szkolnej drużyny i indywidualnego Mistrza Informatyki i Matematyki.

            Etap finałowy składał się z 3 konkurencji. Na początku zmagań 18 finalistów rozwiązywało przy komputerach krótki test z matematyki i informatyki. Następnie musieli wykonać 2 zadania praktyczne z wykorzystaniem aplikacji do edycji tekstu i grafiki. Ostatnia część zmagań finałowych polegała na rozwiązaniu 4 zadań matematycznych, które w głównej mierze wymagały od uczniów logicznego myślenia. Zadania matematyczne dla swoich młodszych kolegów opracowali uzdolnienie matematycznie uczniowie p. Katarzyny Wójcik – Jakub Majchrzak, Michał Bukowski i Karol Kuźniak. W czasie rozwiązywania zadań opiekunowie finalistów wzięli udział w warsztatach metodycznych, które poprowadzili przedstawiciele wydawnictw edukacyjnych –  Helion Edukacja i Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego. Na warsztatach zaprezentowano najnowszą obudowę internetową podręczników do informatyki i matematyki zgodną z wprowadzaną przez MEN reformą systemu edukacji w Polsce.

            Nagrody i wyróżnienia uczestnikom, opiekunom podczas uroczystego podsumowania wręczali p. Krystyna Lewandowska – Zastępca Burmistrza Koluszek oraz p. Jolanta Dąbrowska – Dyrektor Zespołu Szkół nr 1.

Miejsce I w klasyfikacji drużynowej obroniła z poprzedniej edycji zmagań reprezentacja Szkoły Podstawowej w  Różycy, w składzie: Zofia Kowalska, Adam Śliwiński, którą do konkursu przygotowały p. Jolanta Molińska i p. Jadwiga Pira. Miejsce II przypadło uczniom: Aleksandrowi Kostankowi i Weronice Brajtkrojc ze Szkoły Podstawowej nr 6 z Tomaszowa Maz., których opiekunem była p. Adrianna Adamska-Mundzia. III miejsce w konkursie zajęli podopieczni p. Justyny Woźniak-Staruch: Julia Kwiatkowska i Szymon Kobacki ze Szkoły Podstawowej w Budziszewicach.

W klasyfikacji indywidualnej złoty medal, puchar i nagrodę rzeczową w postaci urządzenia wielofunkcyjnego zdobyła Zofia Kowalska ze Szkoły Podstawowej w Różycy. Tablet oraz pozostałe nagrody  za zajęcie II miejsca przypadły Leszkowi Czochrze ze Szkoły Podstawowej w Rogowie. Bezprzewodowy głośnik oraz pozostałe nagrody za zdobycie III miejsca odebrał Kamil Wachowicz ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Koluszkach.

            Po uroczystym rozdaniu nagród uczestnicy podsumowania obejrzeli przygotowany przez p. Katarzynę Wójcik spektakl pt. „Pomoc domowa”. Tradycją już jest, że każdy premierowy spektakl wystawiany na podsumowanie InfoM@ta ma charakter przedstawienia interaktywnego. Widzowie musieli uważnie oglądać przedstawienie, kojarzyć pojawiające się fakty i udzielać odpowiedzi na kolejne 3 zagadki związane z toczącą się akcją. Za rozwiązanie zagadek uczniowie otrzymywali drobne upominki.

Na zakończenie konkursu organizatorzy zaprosili wszystkich uczestników na pyszny tort ufundowany przez Radę Rodziców Gimnazjum nr 1 w Koluszkach.

Dyrekcja Gimnazjum nr 1 w Koluszkach pragnie szczególnie gorąco podziękować sponsorom nagród w tegorocznej, IV edycji konkursu: Urzędowi Miejskiemu w Koluszkach, Przedsiębiorstwu AGAT w Koluszkach, firmie Proeduco z Łodzi, Wydawnictwu Helion z Gliwic oraz Gdańskiemu Wydawnictwu Oświatowemu. Słowa podziękowania organizatorzy konkursu kierują również do wszystkich opiekunów szkół biorących udział w konkursie za przygotowanie uczniów do konkursu i pomoc w realizacji I etapu rozgrywek.

Mamy nadzieję, że konkurs ten kolejny raz pokazał uczniom, że matematyka i informatyka nie są jedynie  trudnymi dziedzinami wiedzy ścisłej, ale mogą być również przestrzenią do ciekawej zabawy. Być może uczestnicy konkursu InfoM@t swoje talenty matematyczno-informatyczne będą dalej rozwijali na kolejnych etapach edukacji w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych. Życzymy im dalszych wspaniałych sukcesów!

image_pdfimage_print