Inwestycje drogowe na terenie sołectw

Nowa droga w Redzeniu

Na zebraniu sołeckim mieszkańcy zadecydowali o budowie drogi asfaltowej łączącej Nowy Redzeń ze Starym Redzeniem. Na ten cel mieszkańcy chcą przekazać z funduszu sołeckiego 5 tys. zł. Resztę środków, czyli 200 tys. zł wyłoży Gmina Koluszki. Inwestycja jest o tyle istotna dla lokalnej społeczności, że umożliwi bezpieczne przemieszczanie się mieszkańcom Nowego Redzenia w kierunku świetlicy wiejskiej w Starym Redzeniu, z pominięciem drogi wojewódzkiej. Inwestycja rozłożona jest na dwa lata.

Asfalt w Kazimierzowie

Po 170 latach istnienia, sołectwo Kazimierzów doczeka się drogi asfaltowej. Nowa nakładka bitumiczna pojawi się na długości 4 km. Prace budowlane rozpoczną się jeszcze w tym roku. Koszt inwestycji to 1 mln zł. Odbiór przewidziany jest na wiosnę.

Przebudowa dróg w Gałkowie

Niebawem ogłoszony zostanie przetarg na budowę czterech dróg w Gałkowie Małym. Będą to ulice: 19 stycznia, Żeromskiego, Lipowa i Północna. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych budowa dróg może zakończyć jeszcze przed zimą, ale sam odbiór został zaplanowany na wiosnę. Wartość inwestycji to 0,5 mln zł. Do przebudowy przygotowywana jest również ul. Przyrodnicza w Gałkowie Dużym.

Świny, Będzelin i Jeziorko

Zakończyły się prace drogowe w Świnach na drodze dojazdowej do gruntów rolnych. Inwestycja współfinansowana jest przez Urząd Marszałkowski. Za chwilę prace drogowe rozpoczną się na kolejnej drodze wewnętrznej w tej miejscowości. W Będzelinie zaplanowano budowę drogi w kierunku Pogorzałych Ługów, która odciąży drogę wojewódzką. W Jeziorku asfalt pojawi się na drodze prowadzącej w kierunku przejazdu kolejowego.

Wszystkie wymienione powyżej drogi zostaną sfinansowane z oszczędności poczynionych na ubiegłorocznym odśnieżaniu oraz tegorocznych przetargach. W kontekście budowy dróg w poszczególnych sołectwach, można zadać sobie pytanie, czy sensowne jest dokładanie przez daną miejscowość kilku tysięcy złotych z funduszu sołeckiego, do inwestycji wycenionej na kilkaset tysięcy złotych. Zdaniem władz miasta jest to bardzo zasadne, bowiem chęć przesunięcia przez dane sołectwo środków z reguły przeznaczanych na imprezy integracyjne, świadczy o tym, że dla danej społeczności jest to zdanie priorytetowe. Widząc tego rodzaju zaangażowanie i inicjatywę samych mieszkańców, samorządowi zawsze jest łatwiej wygospodarować dodatkowe pieniądze.

image_pdfimage_print