Gmina nadal będzie finansowała piesze patrole policji

Rada Miejska w Koluszkach wyraziła zgodę na dofinansowanie z budżetu gminy dodatkowych pieszych patroli policyjnych. W 2017 r. na ten cel gmina przeznaczy 25 tys. zł. Podejmowanie uchwały było również okazją do omówienia zasadności finansowania dodatkowych służb realizowanych przez policję.

– Z rezerwą podchodzę do zajęcia stanowiska w sprawie finansowania pieszych patroli. Sama interweniowałam w sprawie kontroli placu przy bibliotece, gdzie gromadzi się grupa osób pijących piwo i załatwiających swoje potrzeby fizjologiczne, i to niezależnie od pory dnia. Policja mi obiecała, że będzie się w tym miejscu zatrzymywać. Niczego takiego nie zauważyłam. Chodząc po Koluszkach poza jednym patrolem na ul. 11 Listopada, nigdy nie natknęłam się na pieszych policjantów – stwierdziła radna Krystyna Kolasińska.

Z podobną uwagą do Komendanta Policji zwróciła się radna Maria Markowska-Kurc. Zdaniem radnej na os. Głowackiego, poza przejeżdżającymi radiowozami, mieszkańcy również nigdy nie widzieli pieszych patroli. A jej zdaniem ich obecność na osiedlu bardzo by się przydała.

Do powyższych spostrzeżeń radnych, odniósł się Komendant Powiatowy Policji insp. Krzysztof Dąbrowski: – W ubiegłym roku dzięki uchwale, przekazane 25 tys. zł pozwoliło sfinansować 146 służb ponadnormatywnych. Były one realizowane od czerwca do października 2016 r. Najwięcej służb było realizowanych podczas Światowych Dni Młodzieży oraz szczytu NATO. Zgodnie z sugestiami radnych oraz władz miasta, były to patrole piesze, 8-godzinne, głównie w systemie piątek, sobota, niedziela. Otrzymałem wiele sygnałów od państwa i od mieszkańców, że te patrole były widoczne, że były pomocne dla mieszkańców Koluszek. I była to dla mnie ogromna radość, jako dla kierownika jednostki. Natomiast z pokorą przyjmuję słowa pani radnej, że są miejsca na terenie Koluszek, gdzie grupują się tacy ludzie. Na terenie naszego miasta znaleźlibyśmy ich pewnie więcej. Mogę jedynie obiecać, że będziemy zwracali na te miejsca uwagę. Temu służy między innymi nowy instrument, który od kilku miesięcy jest wdrażany, czyli internetowa mapa zagrożeń. Bardzo proszę, by wszyscy mieszkańcy Koluszek umieszczali na niej informacje o niepokojących sytuacjach. Bo chcemy, by nasze patrole jak najszybciej przywracały tam porządek.

Obecność, a przede wszystkim widoczność patroli pieszych potwierdził radny Dariusz Janeczek. Dopytywany przez panie radne zabierające wcześniej głos, uściślił, że piesze patrole widział na ul. Brzezińskiej, 3 Maja oraz ul. Kolejowej przy parku.

Komendant Krzysztof Dąbrowski wyjaśnił również, że poza patrolami finansowanymi przez Gminę Koluszki, biorąc pod uwagę stan etatowy, policji nie stać na to, by organizować piesze patrole. Dlatego najczęściej widzimy jedynie krążące po mieście samochody policyjne.

Okazało się również, że patrole finansowane przez Gminę Koluszki są nagrodą dla funkcjonariuszy policji. – Na służbę ponadnormatywną zapisać może się tylko ten policjant, który jest wyróżniającym się funkcjonariuszem. Bo tak naprawdę kwota 160 zł w piątek, a 180 zł w sobotę i niedzielę za 8-godzinną służbę, to dość poważny zastrzyk finansowy dla każdego policjanta.

W trakcie dyskusji padło również pytanie o możliwość tworzenia policyjnych patroli rowerowych. Zdaniem komendanta sam pomysł jest dobry, i już niedługo tego rodzaju patrol na próbę powinien pojawić się w Andrespolu.

image_pdfimage_print