Gmina buduje system komunikacji publicznej

Podczas poniedziałkowej sesji Rady Miejskiej w Koluszkach stosowną uchwałą uaktualniono wykaz przystanków komunikacyjnych na terenie Gminy Koluszki. Do listy obecnie funkcjonujących przystanków doszedł przystanek przy ul. Zagajnikowej w Różycy (tzw. opalówka). Miejsca do zatrzymywania busów są już gotowe i zapewne niebawem wejdą na stałe do rozkładu jazdy.

Z kolei czasowe korekty czekają nas na modernizowanej ul. Brzezińskiej. Na czas przebudowy przystanki na powyższej ulicy zostaną zlikwidowane. W drodze na Brzeziny busy będą kierowały się ul. 3 Maja, Polną i Nasienną, omijając całkowicie ul. Brzezińską. Natomiast trasa na Galerię Łódzką będzie wiodła ul. Przejazd, Armii Krajowej, Słowackiego i Piotrkowską. O terminach wprowadzenia zmian firma przewozowa będzie informować na bieżąco.

Założenia systemu

Pomiędzy przewoźnikiem a Gminą Koluszki toczą się również rozmowy, celem stworzenia nowego systemu komunikacji publicznej na terenie Gminy Koluszki. Władze miasta zabiegają o to, by busy swoim zasięgiem objęły również tereny wiejskie, a w samych Koluszkach zjechały z głównych tras głębiej w miasto. Do czerwca mają zapaść konkretne decyzje, tak by po uzyskaniu stosownych pozwoleń, nowe połączenia uruchomić od 1 września 2017 r.

Plan przewiduje uruchomienie dwóch linii komunikacyjnych: Koluszki-Jeżów, która obsługiwałaby miejscowość Długie oraz Wierzchy, oraz linii Koluszki – Budziszewice, która połączy z miastem Słotwiny, Redzeń oraz Regny. Obecnie trwa analiza opłacalności całej operacji. Pod uwagę bierze się również  możliwość zastąpienia dowożenia uczniów do szkół przez gminę, właśnie tworzonym systemem komunikacji publicznej. Wiązałoby się to z wykupieniem przez gminę biletów miesięcznych dla dojeżdżających uczniów. – Gdybyśmy zdecydowali się na takie rozwiązanie, pojawiłyby się nowe przystanki komunikacyjne przy szkołach podstawowych nr 1 i nr 2 w Koluszkach. Tym samym komunikacja publiczna „rozlałaby” się z drogi wojewódzkiej w głąb miasta – wyjaśnia Mateusz Karwowski, doradca burmistrza ds. inwestycji.

Stworzenie komunikacji publicznej wiązałoby się również z stosowaniem ogólnokrajowych zniżek np. dla studentów, dofinansowywanych przez Urząd Marszałkowski.

W ramy tworzonej siatki połączeń wpisany ma być także na stałe przystanek przy Urzędzie Miejskim. Mowa jest również o tym, by w okresie wakacyjnym, po wybudowaniu parku wodnego, co drugi bus zatrzymywał się na Lisowicach.

Opisane powyżej założenia są na razie wstępem do dalszych rozmów. Urząd Miejski w celu dopracowania systemu komunikacyjnego będzie jeszcze ankietował szkoły oraz większe zakłady pracy, między innymi celem dopasowania odpowiednich godzin odjazdów.

image_pdfimage_print