Finalistka Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego i brązowa medalistka Halowych Mistrzostw Polski w Hokeju

Takie dwa osiągnięcia zapisała ostatnio na swoim koncie uczennica Gimnazjum nr 1 w Koluszkach Aleksandra Drabik, udowadniając w ten sposób, że można z powodzeniem  łączyć ze sobą uprawianie sportu i naukę.

Wojewódzkie konkursy przedmiotowe tzw. „olimpiady” organizowane przez Łódzkie Kuratorium Oświaty  to najważniejsze konkursy dla gimnazjalistów, gdyż uzyskanie tytułu laureata powoduje, iż ma się zagwarantowane przyjęcie do wymarzonej szkoły ponadgimnazjalnej w całym województwie łódzkim, natomiast tytuł finalisty zapewnia dodatkowych 7 punktów przy rekrutacji do  tych szkół. Konkurs ten przebiega w trzech etapach i poprzeczka postawiona jest w nich  bardzo wysoko, gdyż w szkolnych eliminacjach  należy zdobyć 80% punktów, aby zakwalifikować się do rejonu, a tam 85%, by uzyskać tytuł finalisty. W tym roku szkolnym w Wojewódzkim Konkursie Przedmiotowym z Języka Polskiego do finału zakwalifikowało się tylko 24 uczniów z całego województwa łódzkiego i w tym gronie znalazła się gimnazjalistka z koluszkowskiej Jedynki. Finał składał się z dwóch części. Najpierw uczniowie musieli napisać wypracowanie na jeden z trzech tematów, a potem odbyła się część ustna, w której finaliści musieli odpowiedzieć na 3 pytania: z nauki o języku,  literatury i kultury. Z obu części należało uzyskać 90% punktów, aby zasłużyć na wymarzony tytuł laureata. Jak trudne było to zadanie, świadczyć może fakt, iż tylko ośmiorgu uczniom udało się osiągnąć taki wynik.

Uczennica Gimnazjum nr 1 przygotowywała się do tego konkursu pod kierunkiem pani Danuty Pecyny,  już od pierwszej klasy uczestnicząc w zajęciach koła polonistycznego, podczas których realizowane były treści daleko wykraczające poza podstawę programową. Do konkursu gimnazjaliści musieli przeczytać ok.40 dodatkowych lektur, a niektóre z nich, jak np. „Cesarz” R. Kapuścińskiego czy „Folwark zwierzęcy” G. Orwella nie należą do łatwych w odbiorze, ale Ola, odkąd pamięta, lubi czytać i poza tańcem i hokejem, to jedna z jej ulubionych form spędzania wolnego czasu.

Warto dodać, iż w przerwie między częścią pisemną i ustną konkursu Ola wraz z drużyną hokeistek z Brzezin wywalczyła po raz trzeci z rzędu brązowy medal w Halowych Mistrzostwach Polski Juniorek Młodszych, które odbyły się w Gąsawie 04.03.2017r. Dziewczyny dość pechowo przegrały 2:1 mecz o drugie miejsce z zawodniczkami z Łoziny, złoty medal wywalczyły gospodynie, pokonując KS Hokej Start Brzeziny 3:1.

Niestety z powodu odniesionej w tym finale kontuzji Ola nie mogła uczestniczyć w zgrupowaniu kadry Polski juniorek do lat 18, na które po raz kolejny dostała powołanie. Ta kontuzja uniemożliwiła jej również start w zawodach breakdance’a  Breakmania odbywających się w tym roku w Kętrzynie. Życzymy jej jak najszybszego powrotu do pełni formy i dalszych sukcesów naukowych, sportowych i tanecznych.

image_pdfimage_print