Dworzec z wypożyczalnią komiksów i gier planszowych?

W związku z wciągnięciem dworca kolejowego w Koluszkach na listę obiektów do przebudowy, władze naszego miasta zgłosiły spółce PKP S.A propozycję zagospodarowania przez Gminę Koluszki nowego dworca oraz terenu przyległego. Przypomnijmy, że PKP planuje rozebrać obecny dworzec, który znajduje się na peronie, a następnie pobudować nowy obiekt z parkingami na działce przy wyjściu z tunelu od strony ul. 3 Maja (teren rampy kolejowej). Zgodnie z koncepcją obecnej modernizacji miasta, nowy dworzec miałby być sercem Koluszek, umiejscowionym na głównej osi, ciągnącej się od ul. Brzezińskiej, 3 Maja do Parku Miejskiego i rynku przy ul. Targowej. Nowy dworzec, jako pierwsze miejsce styczności przyjezdnych z naszym miastem, w opinii obecnych władz, mógłby zostać wyposażony w filię naszej biblioteki publicznej, wraz z ogólnodostępną czytelnią dla podróżnych. Czytelnia wyposażona zostałaby w sieć internetową, komputery oraz prasę codzienną. Szczególnej oryginalności dworcowej bibliotece miałoby jednak nadać, umiejscowienie w niej wypożyczalni komiksów i gier planszowych. W zamyśle, miałyby to być gry planszowe z górnej półki, na zakup których nie każda młoda osoba jest w stanie sobie pozwolić.

Do Urzędu Miejskiego już obecnie zgłaszają się również lokalni przedsiębiorcy, zainteresowani wynajmę powierzchni na terenie projektowanego dworca, z przeznaczeniem pod cele handlowe, gastronomię i sale zabaw dla dzieci.

Gmina Koluszki zainteresowana jest także budową parkingów oraz instalacją systemu roweru publicznego. Istnieje szansa, że dwie pierwsze rowerowe stacje na zasadzie pilotażowej mogłyby się pojawić wiosną, a może nawet już na jesieni br.

Zgodnie z zapowiedziami kierownictwa PKP S.A., w październiku br. zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej dworca. Z kolei na przełomie sierpnia i września władze Spółki zwrócą się do burmistrza Koluszek o możliwość przeprowadzenia konsultacji społecznych w temacie nowego dworca i oczekiwań mieszkańców.

image_pdfimage_print