Drużyny koluszkowskiej „JEDYNKI” na podium X edycji Ogólnopolskiej Ligi Mistrzów Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2017

Od 10 lat w okresie ferii zimowych czołowe drużyny z poszczególnych województw spotykają się w ramach turniej pod nazwą  – Liga Mistrzów BRD. Ideą pomysłu sprzed dekady było stworzenie młodym adeptom ruchu drogowego szansy do weryfikacji swych wiadomości i umiejętności, przyjacielskich spotkań i krajoznawczych doznań w okresie zimowym, tzn. w takim czasie, gdy przyjemności jazdy rowerem jesteśmy pozbawieni.

W czasie tych lat przeprowadzono 37 turniejów, w których uczestniczyły drużyny z 11 województw. Zawody organizowane są przez szkoły, w których trwają ferie zimowe, co nie zaburza pracy jednostek, a jednocześnie umożliwia zapewnienie noclegów w szkołach.

Każdy turniej składa się z czterech konkurencji (jazda po rowerowym torze przeszkód, udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej oraz dwóch rodzajów testów ze znajomości przepisów ruchu drogowego). Suma zdobytych punktów przez zawodników stanowi o miejscu drużyny w turnieju. Te są sumowane i dają dorobek punktowy zespołu na zakończenie kolejnej edycji ligi. Oprócz samych zawodów gospodarze każdego turnieju zapewniają uczestnikom szereg atrakcji, od zabaw na basenie, poprzez zawody sportowe, na wycieczkach krajoznawczych kończąc. Wszystko to sprawia, iż turnieje ligi głęboko zapadają w pamięć jej uczestnikom, nie tylko ze względu na osiągnięcia w rywalizacji z innym zespołami.

Na mapie Ligi Mistrzów BRD Koluszki zajmują znaczące miejsce. Od roku 2008 Gimnazjum nr 1, a od roku 2009 Szkoła Podstawowa nr 1 w Zespole Szkół nr 1 w Koluszkach, biorą udział w tej formie rywalizacji. Jako organizator turnieju, Koluszki gościły uczestników ligi sześciokrotnie. Oczywiście historia ta mogła się tworzyć nie tylko za sprawą zawodników i opiekunów drużyn. Bez akceptacji i wsparcia dyrekcji szkół, lokalnych władz oraz szeregu innych organizacji i ludzi dobrej woli, idea Ligi Mistrzów nie przetrwałaby 10 lat.

X edycja Ligi Mistrzów BRD to już historia. W tegorocznej jubileuszowej edycji ligi rozegrano trzy turnieje. 22 lutego rozegrany został ostatni z nich. Gospodarzem była szkoła w Czarnej, urokliwej miejscowości na Podkarpaciu. Dostarczył on szeregu atrakcji i emocji, bo dopiero jego wynik pozwolił wyłonić kolejność drużyn w klasyfikacji końcowej. Po zakwaterowaniu w pięknym ośrodku Chotowa odbyła się uroczysta kolacja z władzami gminy Czarna. Spotkanie było okazją do wspomnień i podsumowania pewnego okresu rywalizacji. Przedstawiono multimedialną wersję historii rozgrywek, której pierwszy rozdział miał również miejsce w Czarnej.

Następny dzień, to już emocje towarzyszące rywalizacji. Tym bardziej, że zadanie przed zespołami z Koluszek nie było łatwe. Drużyna Gimnazjum nr 1 po turniejach w Mazańcowicach i Stroniu, gdzie zajęła odpowiednio drugie i pierwsze miejsce, walczyła o tryumf w klasyfikacji końcowej, a ich młodsi koledzy ze Szkoły Podstawowej nr 1 zdobywając uprzednio czwartą i drugą lokatę, walczyli o miejsce na podium. Oba zadania zostały wypełnione wzorowo. Zespół Gimnazjum nr 1 w Koluszkach zwyciężył w tym turnieju i tym samym zajął I miejsce w klasyfikacji końcowej X edycji ligi. Wiktor Stępniewski zajął indywidualnie IV, Jakub Spała V, a Jakub Długosz VI miejsce w klasyfikacji końcowej ligi. Wiktor zajął również II miejsce w końcowej klasyfikacji zawodników najlepiej piszących testy.

Również drużyna Szkoły Podstawowej nr 1 w Koluszkach znalazła się na podium tegorocznej, jubileuszowej ligi. Zajmując w trzecim turnieju III miejsce wywalczyła brązowy medal w klasyfikacji końcowej ligi. Damian Suligorski zajął IV, a Wiktoria Garbarska V miejsce w klasyfikacji indywidualnej. Damian podobnie jak Wiktor został wicemistrzem konkurencji „testy”. Kolejny raz zespoły koluszkowskich szkół potwierdziły przynależność do ścisłej krajowej czołówki drużyn BRD.

Koluszkowskie „JEDYNKI” w turniejach X edycji Ligi Mistrzów Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2017 reprezentowali: Wiktoria Garbarska, Natalia Jatczak, Iga Walczak, Damian Suligorski i Jakub Cieślak ze Szkoły Podstawowej nr 1 oraz Jakub Długosz, Wiktor Stępniewski, Jakub Spała i Dagmara Starosta z Gimnazjum nr 1. Opiekunami drużyn są: Marek Kamiński (SP) oraz Jerzy Pecyna (Gimnazjum).

Udział drużyn z Koluszek w turniejach Ligi Mistrzów możliwy jest dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta w Koluszkach. Zaangażowanie dyrekcji szkoły oraz władz lokalnych przynosi efekty w postaci medali Ligi Mistrzów i Mistrzostw Polski Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego młodzież z naszego miasta.

Dyrektor Szkoły – Jolanta Dąbrowska jest dumna z sukcesów uczniów. Dziękuje im za zaangażowanie i wolę walki. Nadmienia jednocześnie, że sukcesy „Jedynki” są także zasługą nauczycieli – pasjonatów, Pana Marka Kamińskiego i Pana Jerzego Pecyny. Poświęcają oni swój często wolny czas na pracę z uczniami. To mistrzowie, którzy kształcą mistrzów BRD.