Dlaczego warto inwestować w Koluszkach

Lokalizacja

Strategiczne położenie, sieć komunikacyjna, bardzo dobra infrastruktura społeczna, wysoki potencjał rozwojowy miasta, korzystny lokalny rynek pracy, to tylko kilka z bardzo wielu powodów, aby nam zaufać.
Gmina doskonale rozumie potrzeby inwestorów. Zapewnia im wysoką jakość obsługi, stając się tym samym dobrym i profesjonalnym partnerem w biznesie. Inwestorzy mogą liczyć na wsparcie ze strony samorządu, wsparcie instytucji otoczenia biznesu, szereg korzyści i przywilejów, pomoc publiczną, ulgi podatkowe i szybkie procedury.

Sieć komunikacyjna

Układ krajowych szlaków komunikacyjnych wokół Koluszek sprawia, że miasto jest atrakcyjnym miejscem dla małych i dużych inwestorów z kraju, jak i z zagranicy.

Koluszki położone są w odległości 30 km od stolicy województwa – Łodzi, gdzie znajduje się najbliższe lotnisko im. Władysława Reymonta (Lublinek), oraz w odległości 90 km od stołecznej Warszawy i międzynarodowego Portu Lotniczego im. Fryderyka Chopina (Okęcie). Gmina posiada bardzo dobrze rozwiniętą sieć komunikacyjną. To tu znajduje się jeden z głównych węzłów kolejowych w kraju. Przez miasto biegnie szybka kolej na linii Łódź-Warszawa. Po jej modernizacji w 2012 roku, podróż z Koluszek w kierunku Łodzi będzie trwała ok 20 minut, a w stronę Warszawy ok. 45 minut. Przez Koluszki prowadzą szlaki tranzytowe w kierunku Łodzi i Katowic. W odległości 25 km znajduje się budowane skrzyżowanie autostrad A1 i A2, a w odległości 15 km wyjazd na autostradę A1.W kierunku Piotrkowa Trybunalskiego, zaledwie 35 km od centrum miasta Koluszek znajduje się „węzeł Moszczenica”, będący skrzyżowaniem drogi krajowej nr 8 oraz A1.

Linie kolejowe

W Koluszkach znajduje się jeden z głównych węzłów kolejowych w kraju. Przez miasto biegnie szybka kolej na lini Łódź – Warszawa.

Lotniska

– Lotnisko im. Władysława Reymonta w Łodzi – Lublinek 35 km od Koluszek
– Lotnisko międzynarodowe, loty min: Dortmund, Dublin, Edynburg, Liverpool, Londyn, Mediolan, Tel Awiw.
– Port Lotniczy im. Fryderyka Chopina (Okęcie) w Warszawie – 90 km od Koluszek
– Lotnisko międzynarodowe, loty min: Zurich, Nowy York, Paryż, Lizbona, Mińsk, Bruksela, Berlin, Amsterdam, Londyn.

Odległości od Koluszek

Łódź 35 km
Warszawa 120 km
Poznań 230 km
Wrocław 235 km
Kraków 270 km
Gdańsk 375 km
Toruń 200 km
Katowice 200 km

Korzystny lokalny rynek pracy

Gmina Koluszki ma dogodne położenie komunikacyjne: znajduje się w centrum Polski, które z punktu widzenia produkcji i dystrybucji towarów ma duże znaczenie.

Atutem Gminy jest też korzystna sytuacja na lokalnym rynku pracy. Istnieje możliwość współpracy z instytucjami rynku pracy (m.in. Urząd Pracy), które umożliwią zatrudnienie pracowników. Ponadto w Koluszkach mieszka duża ilość ludzi młodych, wykwalifikowanych i gotowych do pracy. Rynek lokalny jest przykładem najwyższego stopnia koncentracji przestrzennej sprzedawców i nabywców. Jego cechą jest koncentryczna budowa – na mniejsze rynki lokalne jednych branż nakładają się nieco większe rynki lokalne innych branż, powodując powstanie określonych zależności między rynkami mniejszymi.

Rynek pracy wiąże ze sobą i przeplata w czasie wiele czynników. Wśród najważniejszych można wymienić:

– rozwój gminy oraz pozostałości działalności gospodarczej i instytucjonalnej
– miejscowe zorganizowanie przemysłu,
– wielkość i rodzaj własności miejscowych firm,
– proporcje pomiędzy sektorem publicznym i prywatnym,
– charakter lokalnej społeczności tworzącej i korzystającej z miejscowego rynku pracy,
– walory społeczne, kulturowe i gospodarcze społeczności lokalnej,
– polityka krajowa i regionalna mająca wpływ na rynek lokalny,
– dostępność miejsc pracy,
– możliwość dojazdu do pracy,
– poziom wykwalifikowania społeczeństwa.

Wysoki potencjał rozwojowy miasta

Koluszki to największa i najlepiej rozwinięta gospodarczo gmina powiatu łódzkiego wschodniego. Znajdują się tu zakłady zatrudniające od kilkudziesięciu do kilkuset osób. Istnieją dogodne warunki dla rozwoju małych i dużych przedsiębiorstw. Gmina ma do zaoferowania wolne tereny inwestycyjne, zarówno w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej – 19 ha, jak i poza nią – dodatkowe 9 ha. Wspomniane tereny posiadają uchwalony plan zagospodarowania przestrzennego. Gmina dysponuje również wolnymi pomieszczeniami produkcyjno-usługowymi doskonale nadającymi się do prowadzenia działalności gospodarczej. Dogodne położenie Gminy Koluszki stanowi bardzo dobrą lokalizację dla potencjalnych inwestorów mających na celu działalność o charakterze produkcyjnym czy magazynowo – składowym. Pozwala również na szybką rozbudowę sieci logistyczno- transportowej.

Wsparcie instytucji otoczenia biznesu

Instytucje otoczenia biznesu w gospodarce opartej na wiedzy odgrywają coraz większa rolę, gdyż przyczyniają się do transferu wiedzy ze sfery nauki do sfery biznesu i dostarczają przedsiębiorstwom informacji oraz ułatwiają przedsiębiorstwom dostęp do źródeł finansowania.
W celu zwiększenia konkurencyjności i rozwoju gospodarki konieczne jest wspieranie przedsiębiorczości, poprzez poprawę jakości instytucji otoczenia biznesu oraz stworzenie lepszego dostępu do tych instytucji dla przedsiębiorców.
Wzmocnienie sektora otoczenia biznesu i ułatwienie firmom dostępu do profesjonalnych usług około biznesowych ma na celu zwiększenie konkurencyjności przedsiębiorstw.

image_pdfimage_print