Czas na nowy monitoring miejski


W sierpniu rozpocznie się montaż nowoczesnego monitoringu miejskiego. Władze miasta ustaliły już ostateczną koncepcję urządzeń. Na terenie całego miasta rozmieszczonych zostanie 45 nowych kamer, opartych o sieć światłowodową (obecne kamery działające w systemie radiowym zostaną wycofane lub przesunięte w miejsca mało kluczowe dla sprawnego działania miejskiego monitoringu).

Co ciekawe, oprócz kamer szybkoobrotowych, wyposażonych w inteligentne czujniki ruchu, dzięki którym kamery samodzielnie podążają za poruszającymi się obiektami (tego rodzaju rozwiązania wykorzystywane są m.in. na ul. Piotrkowskiej w Łodzi), połowę będą stanowić urządzenia panoramiczne, które bez poruszania się rejestrują obraz w promieniu 360 stopni. Rozwiązanie to nadaje się idealnie w przypadku rond i ruchliwych skrzyżowań.

Dodajmy, że system będzie monitorował wszystkie wjazdy do miasta, namierzając jednocześnie rejestracje wjeżdżających do Koluszek pojazdów. Opcja ta ma być szczególnie przydatna w podejmowaniu interwencji i wyjaśnianiu zdarzeń kryminalnych. By obsłużyć tak rozbudowany system monitoringu, powiększona i stworzona w zasadzie od nowa zostanie również dotychczasowa serwerownia.

Obecnie trwają uzgodnienia z zakładem energetycznym w kwestii montażu kabli światłowodowych na słupach. Rozmowy toczą się również ze Służbą Ochrony Kolei, pod kątem wpięcia w monitoring miejski kamer z przejścia podziemnego. W analogiczny sposób ma zostać również wchłonięty obraz z kamer zamontowanych na różnego obiektach miejskich, jak miejska ciepłownia i oczyszczalnia ścieków. Koszt całego projektu wizyjnego to 0,5 mln zł.

Miejsca montażu kamer:

– Sikorskiego 11

– Andersa 7 A

– Sikorskiego 5

– 11 Listopada 35A

– Rondo Wyszyńskiego

– 11 Listopada – Biblioteka

– Ludowa/Głowackiego

– Park Miejski (3 szt.)

– Budynek SOK

– Brzezińska/ 3 Maja

– Brzezińska/ Wigury

– Urząd Miejski (2 szt.)

– Rynek/ Piękna

– Kolejowa

– Kościuszki/ Targowa

– Kościuszki – Laguna

– Traugutta/ Żwirki

– Budowlanych – ZSP nr 2

– 3 Maja – parking

– Andersa

– Zagajnikowa – SP nr 1

– Westerplatte

– Partyzantów/ Wojska Polskiego

– Katarzynów

– Rondo Jana Pawła II

– 11 Listopada 33 B

– Targowa/ Rynek

– Głowackiego

– Wiadukt

– Zubrzyckiego

– Armii Krajowej/ Przejazd

– 3 Maja/ Paderewskiego

– Sportowa

– Brzezińska – pasaż

– Mickiewicza – rynek

– Zagajnikowa – stadion

– Brzezińska/ Piotrkowska

– Budowalnych/ Piękna

– Skatepark

– Pętla autobusowa (3 Maja)

– Polna/ Zielona

– Brzezińska/ Naftowa