Budowa parku wodnego staje się faktem

Na podstawie analizy złożonych ofert przetargowych, wiemy już kto wybuduje park wodny nad zalewem w Lisowicach. Tego dość skomplikowanego zadania ma podjąć się konsorcjum, które złożyło najkorzystniejsza ofertę, a które utworzyły dwie koluszkowskie firmy: PROCAD i Przedsiębiorstwo Budowalno-Drogowe „BUD-DROG”. Koszt inwestycji to ponad 8 mln zł. Gmina na powyższy projekt uzyskała dotację w wysokości 5,6 mln zł. Inwestycja będzie powstawała przez cały 2017 rok, tak by w 2018 r. w okresie wakacyjnym udostępnić pierwsze atrakcje. Niebawem Urząd Miejski rozpisze również konkurs na stworzenie marketingowej nazwy dla parku wodnego.

Lato pod znakiem imprez

Warto trzymać kciuki za powodzenie projektu, ponieważ poza świetnym miejscem do wypoczynku dla naszych mieszkańców, park wodny może uruchomić w Gminie Koluszki tak wyczekiwaną branżę turystyczną. I co ważniejsze, istnieją ku temu naprawdę mocne argumenty. Przez pierwszy rok funkcjonowania, rozruch parku wodnego zostanie wsparty potężną promocją. Na wypromowanie tego miejsca mamy ok. 1 mln zł w ramach przyznanej dotacji. Stać nas będzie na to, by w każdy wakacyjny weekend zorganizować imprezę za 50 tys. zł. Władze miasta nie ukrywają, że chętnie będą z tej formy promocji korzystać, co oznacza, że w Lisowicach co tydzień będzie organizowane jakieś atrakcyjne wydarzenie.

Rower miejski i zimowe atrakcje

Potencjał projektu zaczyna dostrzegać również miasto Łódź. Swego rodzaju patronat nad inwestycją obejmie łódzka telewizja. Od maja bieżącego roku raz w miesiącu stacja ta wyemituje specjalny program, poświęcony postępom prac w rozbudowie parku wodnego pod Koluszkami. Z kolei Łódzka Kolej Aglomeracyjna umieściła Koluszki na liście miast, w których mają powstać stacje z rowerami miejskimi. Będzie to ten sam system, który obecnie funkcjonuje w Łodzi. Po kilkunastominutowej przejażdżce  pociągiem, turysta z Łodzi lub okolic będzie mógł przesiąść się na bezpłatny rower zaparkowany przy dworcu, a następnie zafundować sobie krótką przejażdżkę ścieżką rowerową wprost do parku wodnego.

Co więcej, myśląc perspektywicznie, władze miasta już myślą o poszerzeniu oferty turystycznej. – Stosowną uchwałą, wokół zalewu uwolniliśmy teren pod budownictwo. Zaczynamy uzbrajać 5 kilkuhektarowych działek pod hotele i ośrodki SPA. By skusić potencjalnych inwestorów do zainwestowania w naszej gminie, musimy jednak zapewnić im całoroczny dopływ klientów. Stąd pomysł na kolejny projekt, który zagospodaruje park wodny na okres zimowy. Chodzi nam na przykład o stworzenie toru saneczkowego, czy możliwości poślizgania się na wyciągu po zamarzniętym zbiorniku. Można również zakupić narty i wykorzystać ścieżki wokół zbiornika do uprawiania biegów narciarskich – wyjaśnia Mateusz Karwowski, doradca burmistrza ds. inwestycji.

Odpoczynek za darmo

Wstęp do parku wodnego będzie bezpłatny. Mieszkańcy będą mieli zatem nieskrępowany dostęp do całej infrastruktury, czyli plaż, ścieżek, siłowni, zjeżdżalni, placów zabaw. Nad utrzymaniem czystości oraz odpowiednim stanem technicznym będzie czuwał Zakład Usług Komunalnych. Płatne będą jedynie te atrakcje, które zostaną skomercjalizowane i poddane pod zarząd prywatny, czyli np. parki linowe i tor wakeboardowy. Po wybudowaniu, wymienione atrakcje zostaną oddane prywatnym zarządcom w drodze wynajmu. Po opłaceniu ustalonego czynszu, który pokryje koszty amortyzacji, na „głowie” zarządcy pozostanie jedynie administrowanie obiektem i reklama, czyli staranie się o to, by obiekt przyciągał jak najwięcej klientów.

Założenia projektu

Przypomnijmy, że nad zbiornikiem powstanie chronione przez ratowników kąpielisko z piaszczystą plażą o powierzchni ok. 7 tys. m2. Plaża zostanie wyposażona w pełne zaplecze niezbędne do kąpieli, a więc przebieralnie, prysznice, toalety oraz wieżę strażniczą dla ratownika. W celu uatrakcyjnienia wodnej zabawy kąpielisko zostanie wzbogacone o spiralną zjeżdżalnię z niecką basenową. Najbardziej efektownym elementem wodnego wypoczynku ma być tor wakeboardowy. Dla niewtajemniczonych wyjaśnijmy, że wakeboarding polega na płynięciu po powierzchni wody na desce, trzymając się liny ciągnionej przez łódź lub za pomocą wyciągu. Tor będzie miał długość ok. 300 metrów i wyposażony zostanie w różnego rodzaju konstrukcje pływające, umożliwiające skoki czy przejażdżki w różnych pozycjach. Uzupełnieniem toru będzie pomost pływający na przystani oraz budynek gospodarczy na brzegu. Zakupione zostaną również 4 kajaki dwuosobowe oraz 4 rowery wodne. Nad bezpieczeństwem pływających będzie czuwał ratownik wyposażony w skuter wodny.

Aktywnie wypoczywać będzie można również na lądzie. W pobliżu zalewu usytuowane zostaną dwa boiska do plażowej piłki siatkowej, siłownia zewnętrzna oraz dwa parki linowe. Pierwszy z nich o długości ok. 70 metrów przeznaczony będzie dla dzieci. Drugi, składający się z 40-50 atrakcji, będzie wymagał asekuracji i obecności instruktora.

Za obsługę wypoczywających odpowiedzialny będzie budynek restauracyjny w kształcie kopuły o średnicy 12 m. Przewiduje się prowadzenie w nim małej gastronomii, kawiarni, snack barów czy pijalni soków. Obecny będzie również plac zabaw oraz miejsce na ognisko z wiatami i ławami. Do obsługi wymienionych urządzeń i atrakcji, gmina będzie szukać prywatnych operatorów.

Z kolei wokół zalewu poprowadzone zostaną ciągi pieszo-rowerowe (oświetlane lampami na energię słoneczną), a w miejscach gdzie jest to niemożliwe powstaną drewniane kładki na palach ciągnące się wzdłuż brzegów. Przy szlakach rozmieszczone zostaną ławki i kosze. Wykarczowane zostaną dzikie zarośla. Poszerzeniu do 2,5 m ulegnie również istniejąca już kładka piesza przez Mrogę. Zagospodarowane zostaną także piękne widoki. Na wschodnim brzegu akwenu ma powstać drewniana platforma z widokiem na ruiny starej kaplicy. Całość terenu ma być objęta monitoringiem oraz bezprzewodowym internetem.

image_pdfimage_print