Zapraszamy na koncert : „Muzyka Kościoła Wiekami Pisana”

Cała Polska w roku 2016 przeżywa 1050 rocznicę Chrztu Polski.  W Koluszkach,  na szczeblu gminnym i dekanalnym, tę ważną rocznicę uczcimy w dniach 25-26 czerwca. O szczegółach informuje nas plakat.  Wśród wielu ważnych wydarzeń nie mogło zabraknąć koncertu muzyki dawnej i współczesnej, która towarzyszyła nam przez całe milenium chrześcijaństwa w Polsce.

W naszym mieście gościliśmy już wielu muzyków,  prezentujących różnorodność stylów muzycznych: rozrywkę, klasykę, muzykę rockową czy ludową. Słowa znanej piosenki Zbigniewa Wodeckiego „Zacznij od Bacha”, sugerujące, że wszystko  w świecie dźwięków i tańca zaczęło się od twórczości kompozytora słynnych fug, mogą jednak być mylące, ponieważ muzyka rozwijała się, i to na europejską skalę, na długo przed narodzinami znanego organisty kościoła św. Tomasza w Lipsku.

Łódzka grupa kwartet “In Corso” wykona w kościele Niepokalanego Poczęcia N.M.P. w Koluszkach utwory, będące streszczeniem tego, co na przestrzeni  minionych stuleci wydarzyło się w polskiej i europejskiej muzyce, dodajmy: muzyce sakralnej. Utwory te nie pozostały bez wpływu na rozwijającą się w następnych wiekach muzykę świecką , dworską a potem także rozrywkową.

Poza Bogurodzicą, powstałą w średniowieczu, usłyszymy klasykę polskiej muzyki renesansowej. Przecudne psalmy w interpretacji kompozytorskiej Wacława  z Szamotuł, tego Chopina XVI wiecznej Polski, wśród których utwór „Dobranoc, gdy dziatki spać idą” czy „Błogosławiony człowiek” to perły na skalę światową, które poruszą uszy i serce każdego, kto kocha jakąkolwiek muzykę. Będziemy mogli posłuchać także utworów czołowego twórcy europejskiej muzyki renesansowej, Giovanniego Pierluigii da Palestriny. Ten słynny watykański kapelmistrz stworzył podwaliny pod nowy wówczas, w XVI wieku styl muzyczny, zwany polifonią. Na jego muzyce i śpiewie niejeden student Akademii Muzycznych świata „zdarł zęby”. O pięknie tych utworów świadczy nie tylko ich wiek od dnia powstania, ale także kunszt wykonawczy kwartetu “In Corso”. Kto choć raz usłyszy te pieśni, poczuje niebo zmysłów i dźwięków na wyciągnięcie ręki. Osobiście przyznaję, że nie ma nic piękniejszego ponad średniowieczną i renesansową melodię i śpiew.

W drugiej części koncertu posłuchamy utworów epoki nowożytnej, równie pięknej , która serca i duszę unosi ku niebu.  Historia naszej ponad 1000-letniej państwowości i chrześcijańskiej tradycji jest naznaczona nie tylko chwałą rycerstwa spod Cedyni, Grunwaldu czy Wiednia, nie tylko potęgą naszych grodów i mądrością naszych władców. Kupcy, budowniczowie katedr czy szlaków handlowych a także rzemieślnicy byli dumą polskiej krainy od początku naszych dziejów. Ten krajobraz byłby niepełny, gdyby pominąć tysiącletnią tradycję polskiej muzyki, która wcale nie zaczęła się od festiwali kiepurowskich czy opolskich.

U zarania naszej historii, gdy  14 kwietnia 966 roku  kniaź Mieszko wszedł do wody w kaplicy książęcej na Ostrowie Lednickim niedaleko Gniezna i przyjął Chrzest, zabrzmiały dźwięki fletów i bębnów obwieszczających początek chrześcijańskiej epoki w Kraju Polan. Musiały być to dźwięki bardzo podniosłe i radosne, sądząc po naszym ukochaniu śpiewu i dobrej muzyki.  Nie upłynęło wiele stuleci, gdy pieśń Bogurodzica zagrzewała polskie rycerstwo do boju na Polach Grunwaldu.

W koncercie w przyszłą  sobotę nie może nikogo zabraknąć, tym bardziej miłośników muzyki.

25 czerwca 2016 roku, kościół Niepokalanego Poczęcia N.M.P. w Koluszkach , godz. 19.30. Zapraszamy!

image_pdfimage_print